Seksuolog - Gabinety za Horyzont Kraków

Terapia zaburzeń seksualnych

Ciesz się satysfakcjonującym pożyciem!

Seksualność jest sferą, która dalej budzi szereg kontrowersji w naszym społeczeństwie. Mimo to, warto o niej rozmawiać – zarówno pożądanie, jak i intymność oraz przyjemność z niej płynące są ważnymi aspektami naszej codzienności, które mają niebagatelny wpływ na nasze życie. 

Potrzeby seksualne wynikają zarówno z bodźców fizycznych, jak i psychicznych. Ten swoisty dualizm sprawia, że niekiedy wikłamy się między naszymi potrzebami i przekonaniami. Warto wtedy zasięgnąć porady terapeuty seksualnego – specjalisty, który pomoże Ci w zrozumieniu zawiłości wokół tego trudnego tematu.

Jeśli odczuwasz potrzebę poprawienia swojego życia seksualnego i jesteś mieszkańcem Krakowa, oferujemy Ci specjalistyczną pomoc. Terapia pod okiem profesjonalnego seksuologa sprawi, że zarówno eksploracja Twojej fizyczności, jak i otwartość wobec Twoich partnerów seksualnych znacząco się poprawią. 

Seksuolog - kto to jest?

Seksuolodzy zajmują się zarówno rozwiązywaniem problemów w sferze seksualnej, jak i szeroko pojętego zdrowia psychicznego. W roli takiego specjalisty można się spotkać z psychiatrą, terapeutą małżeńskim, psychologiem, terapeutą, a także pracownikiem socjalnym. 

To, co cechuje wykwalifikowanego seksuologa, to szeroka wiedza o spektrum seksualności wynikająca z ukończenia specjalistycznego kursu lub studiów podyplomowych. Uprawnienia do wykonywania swojego zawodu są przyznawane przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne.

Gabinet seksuologiczny - cel terapii

Cel terapii seksuologicznej, podobnie jak w przypadku innych trudności związanych ze zdrowiem psychicznym, jest silnie uzależniony zarówno od pacjenta, jak i natury problemu. 

Niemniej jednak, można powiedzieć, że terapia seksualna stanowi azymut dla pacjenta; może on tam bezpiecznie wyrazić swoje spiętrzone emocje, obawy i zmartwienia związane z tą sferą. 

Poprzez terapię, pacjent uczy się przezwyciężania swoich ograniczeń; dostaje on również cały wachlarz instrumentów pomocnych w rozwiązywaniu przyszłych problemów. 

Gabinet seksuologiczny - czego się spodziewać?

Ze względu na indywidualny charakter problemów, z jakimi spotykają się seksuologowie, nie istnieje ustandaryzowany tryb prowadzenia tego typu sesji. Terapia seksuologiczna jest oparta na rozmowie z pacjentami; w związku z tym, nie należy się spodziewać kontaktu o charakterze seksualnym na żadnej z sesji. 

Aby posiąść wgląd w charakter trudności pacjenta, większość terapeutów o tej specjalizacji poprosi o informacje dotyczące Twojej historii seksualnej. Taka prośba może pojawić się zarówno przed samą sesją, jak i w formie osobistej w trakcie pierwszego spotkania. 

Bazując na tych informacjach, specjalista może rozważyć, które czynniki biologiczne, psychologiczne i społeczne mają kluczowy wpływ na kształtowanie się Twojej seksualności. Dzięki temu powstanie plan leczenia dopasowany do Twoich potrzeb. 

Terapia może przebiegać zarówno w pojedynkę, jak i z partnerem. Często można się spotkać z sytuacją, gdzie inicjalnie pacjent czuje się bardziej komfortowo przychodząc indywidualnie, po czym jego partner dołącza do późniejszych sesji. Niemniej jednak, nie jest to reguła; decyzja terapeuty w tym zakresie bazuje na konkretnych okolicznościach. 

Terapia zaburzeń seksualnych - uzależnienie od seksu

Będące naturalną częścią życia, popędy seksualne podniesione do ekstremum mogą sprawiać ogromny dyskomfort w codziennym życiu. Dlatego seksuolodzy oferują również terapię dla osób uzależnionych od seksu. 

To zaburzenie cechuje się niezdolnością do kontroli i zarządzania swoimi zachowaniami seksualnymi. Jako takie, jest z reguły przedmiotem terapii długoterminowej i intensywnego programu leczenia. 

Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, osoba hiperseksualna często jest skryta i nie dzieli się swoimi odczuciami w tej materii. Czasem jednak objawy są zauważalne. Osoba może być uzależniona od seksu, jeśli wykazuje niektóre lub wszystkie z poniższych objawów:

  • chroniczne, obsesyjne myśli i fantazje seksualne
  • kompulsywne stosunki z wieloma partnerami, w tym z nieznajomymi
  • kłamstwa w celu ukrycia zachowań
  • zaabsorbowanie uprawianiem seksu, nawet jeśli przeszkadza to w codziennym życiu, produktywności, wykonywaniu pracy itd.
  • niezdolność do zaprzestania lub kontrolowania zachowań
  • narażanie siebie lub innych na niebezpieczeństwo z powodu zachowań seksualnych
  • wyrzuty sumienia lub poczucie winy po stosunku
  • doświadczanie innych negatywnych konsekwencji osobistych lub zawodowych.

Masz pytania? Napisz do nas!

Jeśli nie masz pewności, jaki rodzaj terapii będzie najlepiej odpowiadać Twoim potrzebom, nie wahaj się do nas napisać. Z przyjemnością udzielimy wszelkich informacji i pomożemy podjąć decyzję.

 

Wyślij

Zarezerwuj termin konsultacji seksuologicznej w Krakowie

Loading...