Zarówno terapia stacjonarna, jak i terapia online wyznacza podobne cele, które mają pomóc pacjentowi w swobodnej ekspresji emocji i przeformułowaniu bieżących problemów. Wszystko to składa się na zestaw rozwiązań, które wesprą Cię w trakcie ścierania się z wyzwaniami w wielu dziedzinach życia.
Przewagą terapii prowadzonej przez Internet jest jednak jej przystępność. Pacjent ma możliwość kontaktu z terapeutą i podzielenia się z nim swoimi refleksjami praktycznie w każdym momencie. To szczególnie cenny czynnik dla tych, którzy stykają się po raz pierwszy z pomocą psychologiczną.
Pierwsza sesja terapeutyczna tego typu przebiega z reguły w dość swobodnej, niezobowiązującej atmosferze. Celem takiego spotkania jest wzajemne poznanie się i omówienie założeń Twojej terapii.
Może się zdarzyć, że terapeuta zaprezentuje Ci krótki filmik, w trakcie którego opowiada o sobie. Zwykle jednak pierwsze spotkanie polega na wzajemnej interakcji między pacjentem a terapeutą.
Po wstępnym przywitaniu, przechodzimy do terapii. Zazwyczaj odbywa się ona w formie tekstowego czatu lub wideorozmowy. W trakcie sesji, masz możliwość posługiwania się załącznikami, zdjęciami i plikami audio.
Pytanie “O czym mam rozmawiać?” w dużej mierze zależy od tego, co chciałbyś uzyskać w trakcie terapii. Powszechnie panuje błędne przekonanie, że tematy terapii są zawsze związane z osiąganiem dna lub przeżywaniem kryzysu. Choć może tak być, terapia to tak naprawdę tylko proces usuwania przeszkód w życiu, aby dążyć do bycia szczęśliwszym.
Te przeszkody można sformułować nawet tak prosto, jak:
- “Trudno mi zdecydować, co dalej robić w życiu”.
- “Mój partner i ja nie rozmawiamy, a kiedy już rozmawiamy, to się kłócimy”.
- “Straciłem pasję do mojej pracy i odbija się to na moim życiu zawodowym”.
Stworzenie listy kilku tematów, które chciałbyś omówić podczas terapii online, pomoże Tobie – i Twojemu terapeucie – zorientować się, w jakim punkcie swojego życia się znajdujesz i nad czym w danej chwili warto popracować.
Jednym z najczęściej spotykanych typów terapii poszukiwanych w Krakowie jest terapia psychodynamiczna online. Ze względu na to zainteresowanie, pochylmy się nad tym tematem – pomoże Ci to zadecydować, czy nurt psychodynamiczny zda egzamin w Twoim przypadku.
Terapia psychodynamiczna polega na ekspresji werbalnej. Pacjent opowiadając o swoich przeżyciach wewnętrznych, konfrontuje ukryte w podświadomości wspomnienia i uczucia, aby zrozumieć pobudki swoich zachowań.
Terapia psychodynamiczna jest najbardziej skuteczna w leczeniu zaburzeń lękowych (szczególnie fobii i OCD), uzależnień, zaburzeń depresyjnych, zaburzeń osobowości, zaburzeń odżywiania i PTSD. Jest ona również odpowiednia dla zainteresowanych introspekcją, osób nagminnie wchodzących w przemocowe relacje, a także dla tych, którzy chcą przełamać niewłaściwe wzorce zachowań.
Podchodząc do terapii psychodynamicznej, nie należy oczekiwać natychmiastowych efektów. Jej czas trwania zależy od indywidualnych okoliczności, ale może wahać się od wielu miesięcy do wielu lat (na ogół w trybie tygodniowym).
Wykwalifikowany terapeuta ma na podorędziu szeroki zakres technik, którymi może się wspomóc w procesie leczenia. W przypadku terapii psychodynamicznej, szczególną uwagę warto zwrócić na:
- wolne skojarzenia – analiza wypowiadanych przez pacjenta treści; wypowiedź powinna być spontaniczna i stanowić reakcję na określone bodźce emocjonalne;
- przeniesienie terapeutyczne – transfer emocji ukrytych w podświadomości na osobę terapeuty; dotyczy to szczególnie okresu dzieciństwa;
- interpretacja – czasem terapeuta może przerwać Twój wywód, aby dostarczyć Ci swojego wglądu w tematy i emocje, które poruszałeś.
Terapia psychodynamiczna zakłada, że nauczysz się analizować i rozwiązywać swoje bieżące problemy. Te umiejętności doprowadzą Cię do zmiany zachowania w bieżących relacjach.
Jakkolwiek psychoterapia dynamiczna online cieszy się szczególnym powodzeniem, należy pamiętać, że istnieją również inne nurty, które mają potencjał pomóc Ci spojrzeć na Twoje problemy z innej strony. Do wiodących nurtów można zaliczyć:
- Terapię kognitywno-behawioralną,
- Terapia egzystencjalna
- Terapia gestalt
- Terapia integratywna
- Terapia humanistyczna
Jeżeli wraz z terapeutą napotkacie na nieprzekraczalny problem, terapeuta może zaproponować inne podejście do Twojego przypadku. Nie należy się tym zrażać – czasem odmienny nurt jest w stanie odkryć istotę konfliktu wewnątrz Twojej psychiki.
Dostępność i komfort w zasięgnięciu konsultacji sprawiają, że psychoterapia online stała się szczególnie popularną formą poradnictwa. Specjaliści w naszych gabinetach oferuję tego typu usługę – tak, abyś zawsze miał z nimi kontakt w zasięgu ręki. To bezpieczna i dyskretna opcja, szczególnie atrakcyjna dla tych, którzy zaczynają swoją terapeutyczną przygodę.