Psychoterapia grupowa - Gabinety za Horyzont Kraków

Psychoterapia grupowa

Nie musisz się zmagać w pojedynkę.

Terapia grupowa jest formą psychoterapii, w trakcie której jeden lub więcej specjalistów pracuje z kilkoma pacjentami w tym samym czasie. Po ten rodzaj terapii można sięgnąć w całym wachlarzu ośrodków – w tym prywatnych gabinetach terapeutycznych, szpitalach, klinikach zdrowia psychicznego, a także ośrodkach społecznych. 

Badania wykazują, że terapia grupowa jest skuteczna w przypadku takich problemów, jak:

 1. depresja,
 2. zaburzenia dwubiegunowe,
 3. zaburzenia na tle lękowym,
 4. zaburzenia obsesyjno-kompulsywne,
 5. fobia społeczna,
 6. uzależnienie od substancji psychoaktywnych. 

Psychoterapia grupowa może być zalecana jako samodzielny środek ochrony zdrowia psychicznego. Często jednak pojawia się jako element kompleksowego planu leczenia – np. w trakcie terapii indywidualnej lub leczenia farmakologicznego. 

Psychoterapia grupowa - jak to wygląda?

Podejście do terapii dla wielu może stanowić wyzwanie. Obecność w grupie terapuetycznej jest szczególnym przypadkiem, gdyż w jej trakcie otwierasz się przed szeregiem w gruncie rzeczy nieznanymi sobie osobami. 

Wątpliwości są naturalne – jednak należy zawsze pamiętać, że celem terapii jest, między innymi, odnalezienie ujścia dla trudnych emocji. Środowisko terapeutyczne prowadzone przez doświadczonych specjalistów stanowi neutralny, komfortowy grunt, gdzie możesz podzielić się swoim doświadczeniem z ludźmi, którzy przechodzą podobne trudności.

Jeżeli Kraków jest miastem, w którym mieszkasz i zastanawiasz się nad podejściem do tego typu terapii, postaramy się przybliżyć Ci cały proces terapeutyczny – tak, aby rozjaśnić Twoje ewentualne wątpliwości. 

Jak wygląda typowa sesja terapii grupowej?

W wielu przypadkach grupa spotyka się w pomieszczeniu, w którym krzesła ustawione są w dużym kole, tak aby każdy członek grupy mógł widzieć każdą inną osobę w grupie.

Sesja może rozpocząć się od przedstawienia się członków grupy i podzielenia się tym, dlaczego są w terapii grupowej. Członkowie mogą również podzielić się swoimi doświadczeniami i postępami od ostatniego spotkania.

Dokładny sposób prowadzenia sesji zależy w dużej mierze od celów grupy i stylu terapeuty. Niektórzy terapeuci mogą zachęcać do bardziej swobodnego stylu dialogu, w którym każdy członek uczestniczy tak, jak uważa za stosowne. Inni terapeuci mają konkretny plan na każdą sesję, który może obejmować ćwiczenie nowych umiejętności z innymi członkami grupy.

Jak dużej grupy terapeutycznej należy się spodziewać?

Wielkość grupy terapeutycznej zależy od wielu czynników. Można się spotkać z niewielką ilością uczestników – od trzech do czterech osób – jednak przyjętą normą są sesje obejmujące osiem do dwunastu osób.

Jak często odbywają się spotkania terapii grupowej?

Podręczniki traktujące o psychoterapii grupowej wskazują, że minimalna ilość sesji powinna wynosić około sześciu, jednak częściej jest to dłuższy proces trwający około roku. Grupa spotyka się zazwyczaj raz lub dwa razy w tygodniu, lub częściej, na godzinę lub dwie.

Czy można przystąpić do grupy w trakcie terapii?

Spotkania mogą mieć dwojaki charakter – otwarty lub zamknięty. Sesje otwarte charakteryzują się tym, że można się do nich przyłączyć w dowolnym momencie. Sesje zamknięte z kolei są zarezerwowane dla bazowej, inicjalnej grupy członków. 

Psychoterapia grupowa - czy warto?

Terapia grupowa jest stylem, który cieszy się dużym powodzeniem. Jest ku temu kilka powodów:

 1. Osoba podchodząca do tego typu sesji otrzymuje wsparcie nie tylko od terapeuty, ale również od członków grupy. Świadomość, że innych dotykają podobne problemy może sprawić, że pacjent będzie się czuł mniej osamotniony.
 2. Ponadto, poszczególni członkowie grupy mogą stanowić inspirację w procesie uzdrowienia. 
 3. Z reguły terapie grupowe są bardziej przystępne cenowo.
 4. Środowisko terapeutyczne stanowi bezpieczny azymut dla osoby, która podchodzi do terapii. 
 5. Praca w grupie umożliwia terapeucie ocenę zachowania pacjenta w kontekście społecznym. Dzięki temu ma szersze pole do właściwej diagnozy i cennych informacji zwrotnych.

Masz pytania? Napisz do nas!

Jeśli nie masz pewności, jaki rodzaj terapii będzie najlepiej odpowiadać Twoim potrzebom, nie wahaj się do nas napisać. Z przyjemnością udzielimy wszelkich informacji i pomożemy podjąć decyzję.

 

Wyślij

Zarezerwuj termin terapii grupowej w Krakowie

Loading...