Depresję można uznać za współczesną chorobę cywilizacyjną dotykającą coraz szerszego grona. Z danych przedstawionych przez polski NFZ wynika, że:
- Na depresję cierpi ok. 3% polskiego społeczeństwa,
- Aż 73% z osób cierpiących na depresję stanowią kobiety,
- W 2019 roku leki przeciwdepresyjne zostały wykupione przez ponad 3,8 mln osób.
Niemniej jednak, objawy depresji mogą zostać znacząco złagodzone, a nawet wyleczone. Kluczowym jest szybkie podejście do terapii – zanim choroba przejdzie na dalszy, cięższy do wyleczenia etap.
Jeżeli pochodzisz z Krakowa i zmagasz się z depresją, nasi specjaliści z chęcią podadzą Ci pomocną dłoń. Przejdź do formularza kontaktowego i ustal dogodny dla siebie termin spotkania z terapeutą. Nie zwlekaj!
Depresja jest powszechną i poważną chorobą, która negatywnie wpływa na samopoczucie, sposób myślenia i działania. Na szczęście, jest ona również uleczalna. Depresja powoduje uczucie smutku i/lub utratę zainteresowania czynnościami, które kiedyś sprawiały Ci przyjemność. Może ona prowadzić do różnych problemów emocjonalnych i fizycznych oraz znacząco obniżać zdolność do funkcjonowania w pracy i w domu.
Objawy depresji mogą wahać się od łagodnych do ciężkich i mogą obejmować:
- Uczucie smutku lub przygnębienia,
- Utratę zainteresowania z czynności, które kiedyś sprawiały przyjemność,
- Zmianę apetytu – utratę lub przyrost wagi niezwiązane z dietą,
- Kłopoty z zasypianiem lub zbyt długi sen,
- Utratę energii lub chroniczne zmęczenie,
- Zwiększenie bezcelowej aktywności fizycznej (np. niemożność usiedzenia w miejscu, truchtanie, kręcenie rękami) lub spowolnienie ruchów lub mowy (musi być na tyle poważne, aby było zauważalne przez innych)
- Brak poczucia własnej wartości, walka z ciągłym poczuciem winy,
- Trudności z myśleniem, koncentracją lub zdolnością podejmowania decyzji,
- Natrętne myśli o śmierci lub samobójstwie.
Objawy muszą trwać co najmniej dwa tygodnie i stanowić zmianę w poprzednim poziomie funkcjonowania, aby można było postawić diagnozę depresji. Ponadto, szereg schorzeń natury hormonalnej lub neurologicznej (np. problemy z tarczycą, guz mózgu lub niedobór witamin) mogą nosić znamiona objawów depresji, dlatego ważne jest, aby wykluczyć ogólne przyczyny medyczne.
Dla cierpiących na to schorzenie mamy jednak dobrą wiadomość – depresja należy do grupy chorób psychicznych, których leczenie jest relatywnie łatwe. Według badań, od 80 do 90% osób podejmujących się leczenia reaguje pozytywnie na przebieg terapii. Z kolei pewną ulgę w uporczywych objawach odczuwa niemal każdy pacjent.
Psychoterapia jest formą terapii werbalnej. Stosuje się ją w przypadku wczesnych symptomów tej choroby; jeżeli ewoluowała ona do późniejszych stadiów, częstą rekomendacją jest korzystanie z rozwiązań farmakologicznych.
W przypadku depresji, szczególną skutecznością cieszy się terapia poznawczo behawioralna (CBT). Jest to nurt terapeutyczny, który skupia się na rozwiązywaniu problemów w teraźniejszości. Pacjent podchodzący do tej terapii jest w stanie rozpoznać, które myśli są zniekształcone bądź bardziej negatywne. Dzięki temu ma możliwość reakcji i zmiany niepożądanego zachowania.
Psychoterapia może obejmować pojedynczą osobę. Zdarza się jednak, że problem ten pojawia się w kontekście innych ludzi w otoczeniu pacjenta. Zdarza się, że depresja staje się przedmiotem leczenia podczas terapii par lub rodzinnej. Ponadto, osoby uczęszczające na terapię grupową mogą się łatwiej odnaleźć ze swoim problemem wśród ludzi, których dotyka podobne doświadczenie.
Procesy chemiczne przebiegające w mózgu mogą znacząco przyczynić się do cięższego przebiegu choroby. Dlatego też w bardziej zaawansowanych przypadkach przepisuje się antydepresanty, które wpływają na działanie enzymów w centralnym ośrodku nerwowym.
Istnieje wiele błędnych przekonań dotyczących farmakoterapii, dlatego też warto na chwilę pochylić się nad tym tematem. Leki przeciwdepresyjne nie są środkami uspokajającymi ani pobudzającymi. Nie powodują też u zażywającego uzależnienia. Jeżeli sięga po nie osoba zdrowa, nie zaobserwuje u siebie żadnych efektów.
Przed postawieniem diagnozy lub rozpoczęciem leczenia, pracownik służby zdrowia powinien przeprowadzić dokładną ocenę diagnostyczną, w tym wywiad i badanie fizykalne. W niektórych przypadkach można wykonać badanie krwi, aby upewnić się, że depresja nie jest spowodowana stanem chorobowym, takim jak problemy z tarczycą lub niedobór witamin (odwrócenie przyczyny medycznej mogłoby złagodzić objawy depresji). W trakcie oceny zostaną zidentyfikowane specyficzne objawy, zbadana historia medyczna i rodzinna, a także czynniki kulturowe i środowiskowe, co ma na celu postawienie diagnozy i zaplanowanie sposobu postępowania.